Burun Estetiği Ve İyileşme Süreci

  Güzellik & Estetik    16 Temmuz 2019
Yorum Yok

 

 

Burun Estetiği Ve İyileşme Süreci

 

Estetik operasyonlarda sakıncalı durumlar çok düşük ihtimaldir. Bunlar saptanamayan bir zararlı kistin, yağ bezesi sanılması gibi. Oldukça düşük ihtimaldir. Bu yüzden rahatlıkla estetik operasyonu gerçekleştirilebilir. Ayrıca hastanın bu süreçte hekimini kendi seçmesi, operasyonun başarılı geçmesinde büyük rol oynayabilir. Kendini güvende hisseden hasta, vücuttaki etkilere olumlu tepki verebiliyor. Güven hissi uyandıran hekim kontrolünde operasyon geçirilmelidir.

 

Burun Estetiği Ameliyatı Hakkında Yanlış Bilinenler

 

Genelde burun estetiği operasyonuna sıcak bakan hastalar, bazı yanlış bilinenler yüzüne bu operasyondan vazgeçebilmektedir. Bu yüzden toplumdaki yanlış bilinenler dikkate alınmak yerine, hekime danışmak daha faydalı olacaktır. Toplumdaki bilinen bu yanlışlar ise; a)Tüm burun estetiği operasyonlarının aynı yöntemlerle yapılıyor olması. b) Belirli yaş aralıklarında burun estetiği ameliyatının yapılamayacak olması. c) Burun estetiği sorunlarının sadece ameliyat ile çözümlenebilir olması gibi. Bilinen bu yanlışlar hem sizi operasyon için kaygılandırırken hem de tek çözümün ameliyat olduğunu inandırmaya yönlendirmektedir.

 

Burun Estetiği Ne Kadar Süren Bir Operasyondur?

 

Burun estetiği, birçok nedenlerden dolayı süresinin değişiklik gösterdiği bir operasyondur. Genel hastalar için 2 ile 2.5 saat aralığında bir ameliyat olur. Ancak hastanın burun yapısı, nefes sorunlarının mevcut olup olmaması, daha önce burun için cerrahi müdahalenin olup olmadığı gibi hususlar ameliyatın süresinde değişiklik gösterir. Aynı zamanda ameliyatı gerçekleştiren cerrahın elleri de ameliyat süresinde farklılık meydana getirebilir. Çünkü ameliyat esnasında herhangi bir müdahale gerekeceğinden uzun sürebilmektedir.

 

Burun Estetiği Operasyonundan Önce ve Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Burun estetiği çeşitleri oldukça fazla olduğu için operasyon nasıl gerçekleşmişse tedavi ve önlem de ona göre belirlenir. Bu yüzden burun estetiği çeşitleri arasında bulunan ameliyat yönteminin öncesi ve sonrasını( iyileşme süreci ) ele alacağız.

 

  1. a) Ameliyat Öncesi; E vitamini ve takviye besinler tüketilmemeli, sigaradan uzak durulmalıdır,

 

  1. b) Ameliyat Sonrası; Şişlik oluşumunu engellemek için yatarken başınız tavana baksın. Üç hafta boyunca antrenmanı durdurun.

 

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci

 

İyileşme süreci, burun estetiği operasyonlarında ağrının tahmin edildiği gibi olmadığını gösteren aşamadır. Bu iyileşme süreci aşamasında daha da dikkatli olunmalıdır. İyileşmeyi artıracak adımlar tedavide iki kat fazla etkili olacaktır. Yumuşak yiyecekler tüketin, çenenizi az kullanmanız önemlidir. Güneşli günlerde koruyucu şapka kullanmak iyileşmeyi hızlandıracaktır.

 

Burun Estetiği Operasyonlarının Çeşitleri Nelerdir?

 

Burun estetiği çeşitleri, operasyon yöntemlerine bağlı olarak çeşitlendirilir. Bu operasyonun çeşitliliği birçok açıdan olumlu sonuçlar yaratabilmektedir. En verimli sonuç cerrahi müdahale olarak görünse de pek çok operasyon yöntemi ile muazzam sonuçlar elde edebilmek mümkündür. Ayrıca alternatif bu yöntemler ile iyileşme süresi daha kısa olabilir. Bu operasyonların çeşidi ise aşağıda yer almaktadır.

 

  1. a) Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı

 

Hekim için açık burun ameliyatına göre biraz daha zahmetli bir ameliyattır. Hastalar açısından kolay ve avantajlı görülen bu operasyon iz oluşturmamaktadır. Kapalı gerçekleşen bu ameliyatta kesiler burun boşluğu aracılığı ile yapılır. Dar bir alanda gerçekleşir ancak ödem gibi riskleri de düşük olur. En çok tercih edilen burun estetiği ameliyatı çeşididir.

 

  1. b) Dolgu Yöntemi

 

Özellikle bayanlarda yaz aylarının başlamasıyla bu yönteme başvuru eylemi sıkça görülür. İzsiz, ameliyatsız olmadığından iyileşme süreci de yok denecek kadar azdır. Cerrahi müdahale değildir. Kemik ve kıkırdak üzerinden operasyon olmaz. Dolgu yöntemi burun estetiği için etkili yöntemlerden biridir. Genel anlamda dolgu yönteminin etkisi düzeltici olmasıdır. Ayrıca çöküntülerin doldurulması ve burun ucuna müdahale gibi düzeltici etkisi bulunur.

 

  1. c) Açık Burun Ameliyatı

 

Hekim açısından en sorunsuz gerçekleşen estetik operasyon olduğu için en çok tercih edilen ameliyattır. Ameliyat esnasında hekim iskelet ve kıkırdak ile tanışır. Daha geniş alanda cerrahi müdahale gerçekleştirme imkanı olduğu için kapalı burun ameliyatına göre daha basittir. İyileşme süreci biraz uzun sürebilmektedir. Hekim kontrolü ile bu sürecin de kontrollü ve başarılı sonuçlanması mümkündür.

 

 

 

183 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.