Vajinal Enfeksiyonlar Nelerdir Ve Nasıl Tedavi Edilir

  Cinsellik, Kadın Sağlığı    25 Temmuz 2019
Yorum Yok

Vajinal Enfeksiyonlar Nelerdir Ve Nasıl Tedavi Edilir

 

 

Kadınlarda en sık görülen hastalıkların başında vajinal enfeksiyon gelmektedir. Ülkemizde ve dünya üzerindeki kadınların çoğu, bu hastalıkla karşı karşıya gelmektedir. Durum böyle olunca birçok kişi bu hastalık hakkında bilgi sahibi olmak istemektedirler. Yazımızda bu hastalıkla ilgili bazı bilgileri sunmaya çalışacağız.

 

Hastalığın tanımına bakılacak olursa kadınların üreme organı çevresinde oluşan bakteri ve virüs gibi mikropların üreme organına zarar vererek enfeksiyon oluşturmasıdır. Hastalığın en önemli noktası vajinal enfeksiyon  oluşmaya başladığı anda hemen harekete geçilmelidir. Erken tanıma bu yönden çok fazla önemlidir. Hastalık ilerlediği takdirde kişiye zararı çok fazla olmaktadır ve kısırlığa kadar giden sonuçlarla karşılaşılmaktadır.

 

En Sık Görülen Belirtiler

 

Kişilerin bu hastalığa yakalandıklarını anlayabilecekleri bazı belirtileri vardır. En sık görülen şikayetler arasında vajinada oluşan kaşıntı, yanma, kaşınma sonucu oluşan vajinada tahriş ve ağrı sayılabilir. Mantarın neden olduğu enfeksiyonlar, çoğu zaman hamilelik zamanında ağrı kesici kullanan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Ayrıca doğum kontrol haplarının da mantara sebep olduğu söylenmektedir.

 

Yukarıda saydığımız belirtilerden herhangi biriyle karşılaşıldığında mutlaka uzman hekimlere danışılmalıdır. Erken tanı birçok hastalıkta olduğu gibi bu hastalık içinde geçerliliğini korumaktadır. Ayrıca bu hastalıktan korunmak için temizlik alışkanlıklarında değişiklik yapılması en önemli noktalardan biridir.

 

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 

Hastalık oluşmaya başladıktan sonra vajinal enfeksiyon tedavi yöntemleri nedir? diye birçok kişi tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. En sık görülen vajinal enfeksiyon tedavi yöntemleri arasında krem tedavisi gelmektedir. Krem tedavisi uygulanmaya başlandıktan sonra 2-3 gün içerisinde şikayetleri azaltabilir. Bir diğeri ise mantar hapıdır. Bu ilaçla tedavi yönteminde ise cinsel olarak hareketli bir yaşamı olan kişiler için daha çok tercih edilmelidir. Fitil olarak kullanılan bu hap, vajina iltihaplarında kısa sürede sonuç vermektedir.

149 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.