Rahim Ağzı Kanseri Nedir ? Nasıl Teshiş Konulur ?

  Kadın Sağlığı    13 Temmuz 2019
Yorum Yok

Rahim Ağzı Kanseri Nedir ?

 

Kadınlar arasında en fazla görülen ikinci kanser türü olan rahim ağzı kanseri, yapılan araştırmalar sonrasında da karşılaşıldığı gibi her 100 kadından en az ikisi yaşamlarının bir bölümünde yakalandığı bir kanser türüdür.

 

Bu durum ile karşılaşmamak isteyen kadınların ise doğru önlemleri alması, ilerleyen dönemlerde sorunların ortaya çıkmasını engellemektedir. Genel olarak 50 yaş ve üzeri kadınlarda ortaya çıktığı bilinse de son dönemlere bakıldığı zaman genç yaşlardaki kadınlarda da görülmeye başlamıştır. Rahim ağzı kanser türlerinin neredeyse tümünden HPV sorumludur. Bu virüsler oldukça bulaşıcıdır. Pek çok kadın HPV virüsü onlara bulaştığı zaman bunu vücut savunma sistemleri ile yenebilir.

 

Rahim Ağzı Kanseri Teşhisi Nasıl Yapılır?

 

Kadınların yaşamlarını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek adına yalnızca rahim ağzı kanseri nedir sorusuna cevap bulması yeterli olmamaktadır. Bununla beraber belirtileri takip etmeli ve bu belirtileri gördükleri takdirde teşhis için doktorlar ile iletişime geçilmelidir. Rahim ağzı kanseri erken dönemde tercih edilebilir. Bununla beraber jinekolojik muayene ve smear testi ile de oldukça rahat bir şekilde tanı koyulabilir.

 

Teşhisin yapılması sonrasında kanserin hangi evrede olduğunun belirlenmesi önemlidir. Rahim ağzından alınacak olan biyopsi ile kanser evrelemesi yapılabilecektir. Evreleme çalışması ile beraber kanserin vücutta oluşan yayılımına göre tanımlanacaktır. Diğer tanısal testlerin yanında rektal ve pelvik muayene ile kanserin tanı ve evrelemesi yapılacaktır. Böylelikle en uygun tedavinin yapılması sağlanmış olacaktır.

426 okunma

Etiketler : ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.