Miyom Nedir Tedavi Yöntemleri Nasıldır

  Kadın Sağlığı    29 Temmuz 2019
Yorum Yok

Miyom Nedir Ve Tedavi Yöntemleri Nasıldır

Uterin fibroidler, çocuk doğurma yılları boyunca sıklıkla ortaya çıkan uterusun kanserli olmayan büyümelerdir. Miyom nedir sorusunun terimsel cevabı için; leiomyom veya miyom olarak karşılığı verilebilir.

 

Etkileri:

 

Fibroidlerin büyüklüğü, miyom nedir sorusunun insan gözüyle tespit edilemeyen fidelerden, uterusu bozabilecek ve büyütebilen hacimli kütlelere kadar değişir. Tek bir fibroid veya birden fazla olabilir. Aşırı durumlarda, birçok fibroid uterusu o kadar genişletebilir ki, göğüs kafesine ulaşır ve ağırlık ekleyebilir.

 

Belirtileri:

 

Ağır dönemler veya ağrılı dönemler karın ağrısı, bel ağrısı, sık idrara çıkma ihtiyacı, kabızlık seks sırasında ağrı veya rahatsızlık, nadir durumlarda, fibroidlerin neden olduğu ve diğer komplikasyonlar gebeliği etkileyebilir veya kısırlığa neden olabilirler.

 

Tedavisi:

 

Genelde ilaçlar miyom tedavi yöntemleri arasında bulunur.

 

İlaçlar:

 

Uterin fibroid ilaçları, adet kanaması ve pelvik basınç gibi semptomları tedavi ederek adet döngüsünü düzenleyen hormonları hedefler. Fibroidleri yok etmezler fakat onları küçültebilirler.

 

Doktorlar, planlanan bir ameliyattan önce fibroidlerin boyutunu küçültmek veya menopoza girmeye yardımcı olmak için bir GnRH agonisti yazabilirler.

 

Hormonal ilaçlar olmayan ve steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler), fibroidlere bağlı ağrıyı hafifletmede etkili olabilir, ancak fibroidlerin neden olduğu kanamayı azaltmazlar.

 

Ultrason:

 

Ultrason seçeneği miyom tedavi yöntemleri arasında insizyon gerektirmez ve ayakta tedavi bazında yapılır. Tedavi için yüksek enerjili bir ultrason dönüştürücüsü ile donatılmış MRI tarayıcısının içindeyken gerçekleştirilir. Görüntüler uterus fibroidlerinin tam yerini verir.

138 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.