Meme Kanseri Ve Cinsel Yaşam

  Cinsellik, Kadın Sağlığı    19 Temmuz 2019
Yorum Yok

 

Meme Kanseri Ve Cinsellik

 

Meme kanseri günümüzde kadınların en çok rastladığı kanser çeşitlerinden birisi olmaktadır. Meme kanserinin belirtilerinin erken olarak kadınlar tarafından fark edilmesi tedavi süreci için oldukça önemli olmaktadır. Kanser hastalıkları bünyesinde her rahatsızlığın erken tanısı ve tedavisi sağlık açısından gerekli durumlardan olmaktadır. Meme kanseri belirtileri içerisinde farklı pek çok belirti ortaya çıkmaktadır.

 

Meme Kanseri Belirtileri

 

Meme kanserinin en çok bilinen ve gözlenen belirtilerinden birisi memede bulunan kitle olmaktadır. Kadınlar belirli bir yaş sonrasında her dönem kendilerini belirtilen kitlesinin varlığı konusunda muayene etmelidir. Kitlenin varlığı kanserin ilerlemesine ya da kadınların göğüs yapılarına göre farklılaşmaktadır. Çoğu kanser belirtileri içerisinde kitle kadınların memelerinde bulunmaktadır. Daha çok ise belirtilen kitle kadınların koltuk altı bölgesinde belirmektedir.

 

Meme kanseri belirtisinin gözle görülür en büyük belirtisi ise memenin baş kısmında bulunan sıvı ya da kan akıntısı olmaktadır. Memenin sıkılmadığı halde akıntı ile karşılaşılması durumu sonrasında kesinlikle bir doktora başvurulması gerekmektedir. Kadınların zor olarak dikkat ettiği kanser belirtilerinden birisi ise göğüs ve meme başında şekil bozukluklarının oluşması durumudur.

 

Meme Kanseri ve Cinsel Yaşam

 

Kadınların meme kanseri sonrasında fiziksel ve ruhsal olarak karşılaştığı sorular oluşmaktadır. Kanserin düzeyine göre tedavi sürecinde kadınlarda farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Cinsel yaşam içerisinde kadınların meme kanseri tanısı sonrasında karşılaştığı sorunlar da mevcut bulunmaktadır. Meme kanseri sonrasında kadınlarda rastlanılan cinsel sağlık sorunlarından birisi cinsel isteksizlik olmaktadır.

 

Kadınlarda meydana gelen meme kanseri sonrasındaki cinsel sorunlar dikkat edilmesi gereken konular olmaktadır. Cinsel yaşam içerisinde kadınlar meme kanseri belirtileri sonrasında kendilerini yoğun hissedebilmektedir. Depresyon durumları, ağrılı cinsel ilişki sorunları doktora danışılması gereken sorunlar arasında bulunmaktadır. Ayrıca meme kanseri tedavisi ve tanısı sonrasında kadınların gebelikten korunma yöntemlerine de dikkat etmesi gerekmektedir.

207 okunma

Etiketler : , , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.