Kızlık Zarı Patlar Mı? Yırtılır Mı?

  Cinsellik, Kadın Sağlığı    18 Ağustos 2019
Yorum Yok

Kızlık Zarı Patlar Mı? Yırtılır Mı?

 

Kızlık zarının literatürdeki adı Hymen’dir. Ancak halk arasında bakirelik zarı olarak da adlandırılabilmektedir. Kızlık zarı, vajinanın girişinde, dışarıdan 2-3 cm içeride yer almaktadır. Fazla kilolu kadınlarda biraz daha geriye yerleşmiş olabilir. Birçok bilim insanı kızlık zarının herhangi bir işlevinin olmadığını söylemektedir. Yine de bazı bilim insanları tarafından kızlık zarının birkaç işlevi olduğunu düşünülmektedir. İlki küçük yaşlarda vajina içine mikropların girmesini önlemek. İkincisi ise doğuştan idrar kanalı yoksa çıkartılıp idrar kanalı yapılmasıdır. Yani halk arasında bakireliğin sembolü olarak görülmesinin bilimde asla yeri yoktur.

 

Bunların yanında kızlık zarı patlar mı? Yırtılır mı? gibi sorular sıkça sorulmaktadır. Vajina içine giren yabancı bir cisim sonucu kızlık zarı yırtılabilir. Cinsel ilişki haricinde alınan ağır bir darbede kızlık zarının yırtılmasına sebep olabilmektedir. Mastürbasyon yapılırken vajinaya parmak ya da yabancı bir cisim girdiyse bu da kızlık zarını yırtmış olabilir. Bunların dışında sebepler ile kızlık zarı patlaması, delinmesi, yırtılması mümkün değildir.

 Kızlık Zarı Sadece Cinsel İlişkidemi Yırtılır

Kızlık zarı ilk cinsel ilişki sırasında yırtılacak diye bir kural yoktur. Birçok kızlık zarı çeşidi bulunur ve çoğu kadının kızlık zarı esnek yapıda olabilmektedir. Yani cinsel ilişki sırasında kanama olmayabilir. Bunun yanında birkaç cinsel ilişki sırasında da kanama görülebilir. İlk ilişkide kızlı zarının bütünlüğü bozulmuş ancak yırtılma çok küçük miktarda olduysa diğer cinsel ilişkiler sırasında da kanama görülebilir.

 Kızlık Zarının Anatomik Önemi

Kızlık zarının anatomik olarak önemi yok denilecek kadar azdır. Anatomik öneminden çok bazı toplumlarda sosyolojik önemi çok fazladır, bekaretin sembolü olarak görülmektedir. Halbuki bu çok yanlış bir düşüncedir. Cinsel ilişki yaşamadan da kızlık zarı ağır darbeler sonucu zarar görebilir. Cinsel ilişki yaşanmış dahi olsa kızlık zarına zarar gelmemiş de olabilir. Bu yüzden kızlık zarıyla bekareti bağdaştırmak bilime ve mantığa uymamaktadır.

 

 

 

300 okunma

Etiketler : , , , , , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.