Kadınlarda Hormon Bozukluğu

  Kadın Sağlığı    26 Ağustos 2019
Yorum Yok

Kadınlarda Hormon Bozukluğu

Gün geçtikçe hastalıkların tedavi yöntemleri gelişse de hastalık çeşidinde de artış görülmektedir. Teknolojinin gelişmesi hem hastalıkların tedavisinde yardımcıdır hem de bilinçsiz kullanımlar sonucu hastalık yapıcı hale gelir. Teknolojinin son zamanlardaki zararlarından biri de kadınlarda hormon bozukluğu görülme sıklığında saptanan artış olmuştur.

 

 Hormon Bozukluğu Nedir?

 

Hormon bozukluğu; vücutta bazı hormonları gereğinden az veya fazla üretilmesi veya hiç üretilememesidir. Hormonlar vücudun bazı işlevlerini yerine getirmesi için gereklidir. Örneğin oksitosin hormonunu ele alırsak bu hormonun;

-Doğum sırasında rahim kasılmalarını sağlamak (doğuma yardımcı olmak),

-Anne sütünün taşınmasını sağlamak,

-Acı ve sancı hissini azaltmak,

-Tüm bireylerde mutluluğu sağlamak,

özelliklerini gösterdiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda oksitosin hormonu kan dolaşımında değilken sinir siteminde nörotransimitter madde olarak görev alır.

 

İnsan vücudunda görev alan çokça hormon bulunmakla beraber, bu hormonların hepsi kilit rol oynamaktadır. Eksikliği, yokluğu veya fazlalığı vücut işlevlerini olumsuz etkiler. Bu yüzden önemsiz hormon diye bir şey yoktur.

 

 Kadınlarda Hormon Bozukluğu Sebepleri

 

Bilim adamları kadınlarda hormon bozukluğu konusunda sıkça araştırma yapmaktadırlar. Merak konusu olan kadınlarda hormon bozukluğu sebepleri ise kısaca;

-Çevresel faktörler sonucu hormon üretimi sağlayan organların hasar alması,

-Çevresel faktörler sonucu hücrelerde meydana gelen mutasyonlar,

-Psikolojik travmalar ve bastırmalar (Freud’un deyimiyle totem ve tabular),

-Kalıtsal olarak hormon bozukluğu sağlayacak hastalıklar,

-Hormonlara etki edebilecek ilaçlar veya maddelerin kullanımı,

-Alkol ve tütün ürünleri tüketimi,

-Doğal olmayan gıdalar ve GDO’lu ürünler tüketilmesi,

-Kendi cinsel kimliğini (erkek, kadın, homoseksüel, biseksüel, panseksüel vs.) kabullenmeme,

-Sürekli olarak kırmızı et tüketimi,

olarak sayılabilir. Aslında kadınlarda hormon bozukluğu sebepleri bunlarla sınırlı değildir ve her hastanın farklı nedeni olabilir. Bu yüzden doktorlar her hastaya aynı tedavi yöntemini uygulamamaktadır.

 

 

 

 Hormon Bozukluğu Belirtileri

 

Kadınlar için genel hormon bozukluğu belirtileri şöyledir:

-Östrojen: Eksikliğinde vücut hatları doğru gelişemez, göğüsler yeterince büyüyemez (fitaloöstrojen), kadınsı özellikler belirginliğini yitirir, adet döngüsünde düzensizlik meydana gelir, cinsel istekte azalma görülür. Fazlalığında huzursuzluk hissi ve adet görme bozuklukları görülür.

-Testosteron: Fazlalığında saç dökülmesi, ses kalınlaşması ve benzeri erkeksi özellikler görülür. Progesteron ile birbirlerinin antagonisti oldukları için fazlalığı progesteron miktarını düşürerek adet bozuklukları meydana getirir. Eksikliğinde özgüven eksikliği görülür.

-Progesteron: Adetin düzenlenmesinde FSH, GnRH, östrojen hormonları ile birlikte çok önemli rol oynasa da en önemli rolü gebelik sırasında oynar. Fazlası yorgunluk ve halsizlik yapar, duygusal değişimlere sebep olur.

-Dopamin: Eksikliğinde parkinson ve ellerde/ayaklarda titreme görülür. Beynin algısı değişir zamanla kişi dünyadan soyutlanır. Fazlalığında ise aşırı sevinç, ajitasyon, paranoya, çok şiddetli halüsinasyonlar ve şizofreni görülür.

 

255 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.