Kadınlarda Cinsel Fonksiyon Bozuklukları

  Cinsellik, Kadın Sağlığı    20 Ağustos 2019
Yorum Yok

Kadınlarda Cinsel Fonksiyon Bozuklukları

Kadınlarda bu durum tüm dünya ülkelerinde sık rastlanan bir durumdur. Erkeklere kıyasla kadınlarda cinsel fonksiyon bozuklukları daha sık görülür. Örneğin Amkerika’da yaşayan erkeklerde görülme sıklığı yüzde 31 iken kadınlarda bu oran yüzde 43’tür. Diyabet hastaları, böbrek hastalıkları geçirenler, psikolojik rahatsızlıkları bulunanlar ve daha baskıcı ortamda yetişenlerde bu bozuklukların daha sık görüldüğü tespit edilmiştir.

 

Ancak yapılan araştırmalara göre dünyada her ülkede kadınlarda cinsel fonksiyon bozuklukları sıkça görülse de; hiçbir ülkede bu durumu yaşayan kadınların yüzde 30’undan fazlası doktora gitmemiştir. İnsanların büyük çoğunluğu maalesef cinsellik ile ilgili sıkıntılarını kolayca dile getirememektedirler. Bu durum dünyada cinsel hastalıkların artmasına ve hepimizi tehlikeye atmasına sebep olmaktadır.

 

 Kadınlarda Cinsel Fonksiyon Bozuklukları Çeşitleri

 

En çok yakınılan çeşit cinsel ağrı bozukluklarıdır. Cinsel ağrı bozukluğu yaşayan kişi, cinsel birleşme sırasında sancı çeker. Bunun oluşma şekli; vajinismusun (vajinanın ilk 1/3’lük kısmı) kasılarak penisi içine almayacak şekil alır. Buda kadının sancı çekmesine neden olur.

 

Bir diğer sorun cinsel isteksizliktir. Doğuştan cinsel isteksizlik yaşayan kişiler bu durumdan şikayetçi olmazken, bu durumu sonradan yaşayan kişiler için büyük sorun teşkil eder. Toplumsal baskılar ve kullanılan maddeler bu durumun yaşanmasına sebep olabilir.

 

Cinsel uyarı ve orgazm bozuklukları ise ilişkide zevk alacak kadar uyarı yaşanmamasıdır. Kişi ne kadar uzun uyarı alsa da yine de yeterli uyarılma yaşamaz.

 

Bir diğer sorun ise cinsellikten tiksinti duymaktır. Bu genellikle psikolojik bir sıkıntıdır. Bunu yaşayan kişiler bunu bir sıkıntı olarak görmez. Genellikle diğer fonksiyon bozuklukları ile birlikte seyrettiği gözlemlenmiştir.

 

 Kadınlarda Cinsel Fonksiyon Bozuklukları Nedenleri

 

Peki kadınlarda cinsel fonksiyon bozuklukları neden olur? Bu durumun psikolojik ve fizyolojik nedenleri bulunmaktadır. Genel olarak fizyolojik nedenlerin çok büyük bir kısmını psikolojik nedenlerin oluşturduğu saptanmıştır. Cinsellik tarih boyunca ahlak meseleleri arasında başı çektiği için psikolojimize en çok yansıyan konudur. Bu konuya en çok değindiği bilinen hekim Nörolog Sigmund Freud’dur. Bu yüzden genellikle cinsellik ve psikoloji arasında ki bağlantı araştırılırken Freud’dan yardım almak tercih edilen yöntemler arasında başı çekmektedir.

 

Psikolojik nedenler şizofreni, depresyon, obsesyon, paranoya gibi sebeplerden oluşabilir. Aynı zamanda sosyal çevre de buna etki etmektedir. Kadın sosyal çevresinin baskısı ile cinselliği suç olarak görebilir veya erkeğin cinselliğini kendinden üstte tutabilir. Bu gibi durumlar farkında olmadan yaşansa da etkisi büyük olacaktır.

 

Ayrıca kadınlarda cinsel fonksiyon bozuklukları neden olur sorusunun birçok fizyolojik nedeni içeren cevabı bulunur. Kist oluşumundan hormon eksikliğine kadar birçok sebep fonksiyon bozukluğu oluşturabilir. Unutulmamalı ki sebep ne olursa olsun mutlaka bir jinekoloğa başvurmak gerekir.

 

258 okunma

Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.