Kadınlarda Bel Fıtığı Neden Olur

  Kadın Sağlığı    5 Ağustos 2019
Yorum Yok

Kadınlarda Bel Fıtığı Neden Olur

Omurga jöle benzeri bir maddeden oluşmaktadır. Yumuşak disklerle konumlanmış olan omurlar 26 kemikten oluşmaktadır. Bu diskler omurgayı hareket ettirmeye ve eğilmeye izin veren yapılardır. İki omurga arasındaki yer alan diskin yerinden çıkmaya başlamasıyla çevredeki sinirler tahriş olur ve aşırı ağrıya neden olabilir. Bu durumun sonucu olarak bel fıtığı meydana gelebilir. Erişkinlerin %80’inin hayatlarının bir döneminde en az bir kere bel ağrısından yakındığı bilinmektedir. Bel fıtığı, genelde 30- 60 yaş arasındaki yetişkin grupta sık görülmesine karşın hemen hemen her yaşta ortaya çıkabilir. Peki kadınlarda bel fıtığı neden olur?

 

 Bel Fıtığının Sebepleri Nelerdir?

 

Bel fıtığı çoğu durumda yaşlanma ile ilişkili yıpranma ve disk dejenerasyonu ile gelişir. Yaşlandıkça, omurilik diskleri sıvı içeriğinin bir kısmını kaybeder. Böylece diskler daha az esnek ve küçük bir gerilme veya bükülme ile yırtmaya daha eğilimli olmaktadır. Ancak kadınlarda bel fıtığı neden olur? dendiğinde yalnızca yaşlanma cevabını vermek doğru olmaz. Bazen, bacaklar ve bacak kaslarının yerine sırt kaslarını kullanarak büyük, ağır nesneleri kaldırmaya çalışmak, kaldırma sırasında meydana gelen büküm ve dönme nedeniyle fıtığa neden olabilmektedir. Nadiren de bir düşme veya sırta alınan darbe gibi travmatik bir olay da fıtık bir diske neden olabilmektedir.

 

 Kadınlarda Daha Fazla Görülüyor

 

Öğr. Gör. Rıdvan Aktan’ın bildirdiğine göre kadınlarda bel fıtığı görülme sıklığı erkeklerin neredeyse 2 katıdır. Bu durumun stres, yorgunluk, yana doğru eğilme, yukarı uzanma, klima rüzgarı, uzun süre ayakta kalma gibi nedenlerle sonucunda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bel fıtığı görülme sıklığı tüm toplumlarda yüzde 60 iken, bu oran kadınlarda yüzde 75, erkeklerde ise yüzde 45 civarındadır.

 

 Bel Fıtığından Korunma Yöntemleri Nelerdir?

 

Kadınlarda bel fıtığı riski bu kadar yüksek iken bel fıtığından korunmaya yardımcı olmak için basit adımlar atılabilir. Bu yöntemlerden bazıları şöyledir:

1- Egzersiz: Gövde kaslarının güçlendirilmesi ve omurganın stabilize olmasına destek olmak için fizik tedavi uzmanlarının önereceği egzersizler uygulanabilir.

2- Duruş: İyi bir duruş, omurga ve diskler üzerindeki basıncı azaltacağı için bel fıtığından korunmaya yardımcı olacaktır. Özellikle uzun süre otururken sırtı düz tutmak, ağır nesneleri kaldırırken sırtı değil bacakları kullanmak, yapılabilecekler arasındadır.

3- Sağlıklı Kilo: Fazla kilo, omurga ve disklere fazla baskı uygulayarak fıtığa daha duyarlı hale getirmektedir. Bu nedenle fıtıktan korunmak için ideal kiloda kalmak önemlidir.

169 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.