Hamileyken Spor Nasıl Yapılır

  Anne & Bebek, Kadın Sağlığı    15 Ağustos 2019
Yorum Yok

Hamileyken Spor Nasıl Yapılır

Prospektif bir anne olarak hamilelik ve egzersiz ile ilgili akla gelen en muhtemel soru, egzersiz yapmam mı yoksa daha önemlisi mi olduğum?

 

Gebelerin kardiyovaskülerin sağlık, ve kalp ile kan damarının sağlığı önemlidir. Çünkü fiziksel olarak formda olan kadınlar doğum yapmak gibi zor işleri hamilelikte spor üstlenebilirler. Bu nedenle, doktorunuz tarafından hamilelik sırasında egzersiz yapmaya karar vermediğiniz sürece uzmanlar tarafından şiddetle tavsiye edilir.

 

Ancak, hamilelik sırasında egzersiz gelişmekte olan bebekler için risk taşıyabilir. Riskler neler?

 

Vücut ısısında artış

Uterusa kan akışında azalma

Annenin midesinde olası hasar

 

Doğru yaparsanız ve neye dikkat etmeniz hamilelikte spor gerektiğine dikkat ederseniz, hamilelik sırasında egzersiz yapabilirsiniz. (Bu nedenle aşağıdaki hamilelikteki genel egzersiz kurallarına uymalısınız!)

 

Vücut ısısı 39 santigrat derece geçmemelidir. Çünkü vücut sıcaklığındaki artış vücudun susuz kalmasına neden olabilir. Bu nedenle, özellikle sıcak havalarda uzun süre aerobik egzersizinden kaçınmalısınız.

 

Hamile kalmadan önce aerobik egzersiz yaparsanız, aerobik egzersizine biraz daha düşük bir seviyede devam edebilirsiniz. Bununla birlikte, hamilelik sırasında fiziksel uygunluğu artırmak için ağır bir aerobik programı başlatmak akıllıca değildir. Hamile kalmadan önce düzenli olarak egzersiz yapmazsanız, yürüyüş ve yüzme sizin için en iyi seçim olacaktır.

 

 Hamileyken Ne Kadar Egzersiz Yapmalıyım?

 

Günde en az 30 dakika egzersiz yapmayı deneyin. Ancak o güne dağıtabilirsiniz. Bir süre egzersiz yapmadıysanız, günde 5 dakika egzersizle başlayın.

 

Süreyi 10-15 dakika ve daha hamileyken spor nasıl yapılır fazla arttırmaya devam edin. Hamilelikten önce düzenli olarak egzersiz yaparsanız, aynı sırayla çalışmaya devam edebilirsiniz.

 

Kalp sağlığı için aerobik egzersiz yapmak en iyisidir.

 

Haftada en az 3 kez, dakikada 110-120, kalp atış hızınızı koruyarak sürekli olarak en az 15 dakika egzersiz yapabilirsiniz.

 

Veya haftada dört kez 4-5 km yol alabilir, 7 dakikada 1 km mesafeyle.

 

Ama ne kadar çok egzersiz yaparsam o kadar iyi düşünüyorsun. Bu konuda gerçekten hırslıysanız ve hamilelikten önce düzenli ve yoğun bir spor hamileyken spor nasıl yapılır hayatınız varsa, doktor spor yaparken zarar görmezse, bir saatten fazla egzersiz yapmanıza zarar vermez. Spor her zaman güzeldir. Her durum da olduğu gibi hamileyken de yapmak oldukça yararlıdır.

 

197 okunma

Etiketler : , , , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.