Hamilelikte Tüketilmemesi Gerekenler

  Anne & Bebek, Kadın Sağlığı    14 Temmuz 2019
Yorum Yok

 

Hamilelikte Tüketilmemesi Gerekenler

 

Kadınların beslenme alışkanlıklarına en çok dikkat etmeleri gereken dönem hamilelik zamanıdır. Hamilelik evresinde zararlı besinleri tüketmek ya da dengesiz beslenmek bebeğin anne karnındaki gelişimini kötü yönde etkilemektedir. Bebek için gerekli vitaminler ve besinler anne vücudunda yapılır. Özellikle bebeğin organlarının gelişmeye ihtiyaç duyduğu dönemlerde; anne adaylarının mutlaka protein, vitamin ve omega içeren gıdaları tüketmesi gerekir. Eğer anne adayları hamilelikte bu gıdalardan kendisini ve bebeğini mahrum bırakırsa, bebeğin organ ve zeka gelişiminde hasarlar ortaya çıkabilir. Ayrıca, bilinmedir ki bebeklerin dünyaya geldikleri andan itibaren geçirdikleri rahatsızlıkların birçoğu anne karnında yeterince depolayamadığı vitamin, proteinlerden kaynaklanmaktadır. Hamilelerin nasıl düzenli besleneceği konusunda doktorunuzla mutlaka görüşülmelidir.

 

Hamilelik sürecinde asla tüketilmemesi gereken yiyecekler

 

Fast food tarzı besinler,

Şeker ve glikoz şurubu içeren paketli yiyecekler,

Patates kızartması ve kızartılan her türlü et çeşidi

Salam, sucuk, sosis

Cıva oranı yüksek deniz mamulleri

Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri

Çiğ veya az pişmiş yumurta

Çiğ veya az pişmiş et, tavuk ve deniz ürünleri

Asitli içecekler ve paketlenmiş meyve suları

Doktor onayı olmayan bitkisel çayları

 

Hamilelik sürecinde asla tüketilmemesi gereken içecekler

 

Kola vb. asitli tüm içecekler,

Aşırı kafein içeren kahveler,

Alkol

Az pişmiş veya çiğ et

 

Bu yiyecek ve içecekler başta olmak üzere, hekimlerin hamilelik sürecinde kadınlara yememesi gerektiğini söylediği farklı gıdalar da olabilir. Hamilelik sürecinde bebeğe en zarar verecek alışkanlık kesinlikle anne adayının alkol ve sigara kullanması olacaktır. Alkol ve sigara tüketiminde bebeğin özürlü olması gibi pek çok istenmeyen durumla karşı karşıya kalınabilir. Bunların haricinde çiğ ya da pişmemiş olan hiçbir besinin yenmemesi gerektiği de bilinmelidir. Pişmemiş et türü besinler mide bulantısına neden olabilmektedir.

 

Hamilelikte Doğru Beslenme

 

İlk öğününüzde tam buğday ekmeği, peynir, yumurta, zeytin ve mevsim yeşillikleri olmasına özen gösterilmelidir. Hamilelik döneminde ideal kilo Aralığı 11 – 15 kilo aralığında olmalı. Bunun için yeterli ve düzenli beslenmeye dikkat edin. En yararlısı hamileliğiniz boyunca hiç alkol almamak ve bebeğinizi tehlikeye atmaktan tamamen kaçınmak. Eğer kahveden içmekten kendinizi alıkoyamıyorsanız günde 1 Türk kahvesi veya nescafe içebilirsiniz. Sucuk, sosis, salam gibi işlenmiş et ürünlerinden mutlaka uzak durun. Eğer canınız çok istediyse bildiğiniz veya güvendiğiniz bir kasaptan aldığınız sucuğu yakmadan pişirerek ayda 1-2 kez tüketilebilir. Hamilelikte yediğiniz gıdaların kalorisinden çok kalitesi önemli. Bu nedenle kalori hesabı yapmak yerine sağlıklı gıda seçimleri yapın. Hamilelik döneminde düzenli aralıklarla beslenin. Öğünlerinizi düzenli aralıklarla, 3 saatte bir olacak şekilde yapın. Günde 2-3 litre kadar su veya sıvı alımı sağlıklı olacaktır. Sıvı ihtiyacınızı su, ayran, hoşaf, meyve suları gibi içeceklerden sağlayabilirsiniz.

277 okunma

Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.