Hamilelikte Tiroid Hastalığı

  Anne & Bebek, Kadın Sağlığı    30 Ocak 2020
Yorum Yok

Hamilelikte tiroid

Tiroid bezi boynun ön tarafında, nefes borusunun her iki yanında birbirine bağlı olarak yer alır. Guatr, tiroit bezinin olağan dışı büyümesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Tüm vücut fonksiyonlarını ve metabolizmayı düzenler.

Tiroid bezi iki tane hormon yapar. Bu hormonlardan 4 tane iyot atomu içerene T4(Tiroksin),3 tane iyot atomu içerene T3 denir. Bu hormonların aşırı miktarda üretilmesi hipertiroidi, gereğinden az üretilmesine de hipotiroidi denir.

 

Gebelikte tiroid bezi bir miktar fizyolojik olarak büyüyebilmektedir. Nodül, tiroid bezi içinde anormal doku oluşmasıdır. Tiroid bezinin iltihaplanmasına tiroidit denir. Tiroiditin çeşitleri vardır.

1. Bakteri ise akut tiroidit,

2. Virüs ise subakut tiroidit,

3. Bağışıklık sistemindeki bir sorun neden ile oluşuyorsa Hashimoto tiroiditi,

4. Doğum sonrasında oluşuyorsa postpartum tiroidit,

5. Tiroid bezinde aşırı sertlikle birlikteyse riedel tiroidit denir.

Gebe kadınlarda gebeliğin başlangıcından doğuma kadar organ sistemlerinde değişiklikler olur. Tiroid bezlerinin hızlı veya yavaş çalışması, doğurganlık çağındaki kadınlarda çocuk sahibi olabilmesini engellediği ve hamilelik sürecinde istenmeyen sonuçlara vardığı için tespiti ve tedavisinin yapılması gerekir. Gebelik sırasında yapılan testlerin sınırlı olması ve gebelikteki anne vücudundaki değerlerin diğer bireylerden farklı olduğundan dolayı hekim’in daha dikkatli olması gerekir. Tiroid bezi rahatsızlığı gebelik öncesinde testler sonucunda tanı konulmuş olabileceği gibi gebelik sırasında da gelişebilir. Tiroid hastalığı belirtilerinin gebelikte gözlenen belirtilerle;  Çarpıntı, halsizlik, iştahsızlık, kusma gibi belirtilerle benzer olması tanı ve tedaviyi geciktirebilir. Tedavi edilmeyen olgularında annede kendiliğinden düşükler, erken doğum, preeklampsi, bebeğin eşinin yerinden ayrılması ve anne karnında bebek ölümü, fetüste ise artmış düşük doğum ağırlığı ve doğum sonrası nörofizyolojik gelişmede bozulma gibi sıkıntılar görülebilir.

Gebe kadınlar olası yan etkilerin en aza indirilmesi amacıyla replasman tedavisi almalıdırlar. TSH düzeyleri belirli aralıklarla bakılmalı ve kullanılan ilaç dozunda arttırım ve azaltım yapılarak TSH düzeyleri olağan aralıkta tutulmalıdır.

 

73 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.