Hamilelikte Cinsel Birleşmenin Sakıncaları

  Anne & Bebek, Cinsellik, Kadın Sağlığı    21 Temmuz 2019
Yorum Yok

 

 

Hamilelikte Cinsel Birleşmenin Sakıncaları ?

 

Sanılanın aksine hamilelikte cinsel birleşme bazı durumlar hariç sorun yaratmayan bir etkendir. Ruhsal ve fiziksel olarak hassasiyeti artan kadınların hamilelik döneminde her zamanki gibi birleşme yaşamaları olağandır.

 

 Cinsel Yaşamdan Soğumak

 

Hamilelik dönemlerinde kadınlar bazen cinse hayattan soğuyabilir. Bu durum kişiden kişiye göre değişmekle beraber tersi durum da yaygındır. Temelde zarar verme korkusu olsa da bu hissin gerçek bir yanı yoktur. Ancak özel durumlar istisnadır denebilir. Çiftlerin olabildiği kadar birbirlerine karşı anlayışlı davranmaları bu süreci belirler. Ruhsal olarak cinselliğe uzak durulan durumlarda terapistlere de başvuru olabilir.

 

Kimler Hamilelikte Cinsel İlişki Yaşamamalıdır?

 

İstisna durumlar temel alındığında hamilelikte cinsel birleşmenin sakıncaları olabilir. Bu gibi hallerde doktor kontrolünde ara verilmesi gerekebilir. Örneğin erken doğum olasılığı varsa, anne adayı cinsel ilişki yaşamamalıdır.

Sürekli düşük yapanlar

Rahim ağzı yetmezliği sorununda

Vajinal kanaması olan hamileler

Enfeksiyon tespit edilenler cinsel ilişkide bulunmaması gerekenlerdir.

 

Orgazm Doğumu Başlatır Mı?

 

Hamile kadınlar, orgazm olurken kasılmalarla karşılaşabilir. Ancak bu durum ileri hamilelik döneminde sanılanın aksine doğumu başlatmaz. Ancak anne adayı bu kasılmalardan ve ilişkiden fiziksel rahatsızlık duyuyorsa, ilişkiden doğum sonrası iyileşmeye kadar uzak durabilir.

 

Tüp Bebekle Hamile Kalanlar

 

Eğer tüp bebek tedavisi sonrasında hamilelik söz konusuysa, genellikle cinsel ilişki yaşanması sakıncalı olarak görülmektedir. Yumurta ve spermin farklı bir ortamda döllendikten sonra rahimde büyümesi, kolay düşüğü mümkün hale getirebilir. Ancak net bir bilgi söylemek için doktorla görüşülmesi daha sağlıklı olacaktır.

 

Baba Adayında Virüs Varsa

 

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, hamilelik süresinde risk olabilir. Bu nedenle babada bir virüs tespit edilmişse, cinsel yolla bunun bulaşma riski alınmaz. Aynı durum anne adayındaki bulaşıcı hastalıklarda da geçerlidir. Ayrıca hamileliğin son bir-üç ayında gebelik türüne göre girilmemesi önerilir.

516 okunma

Etiketler : , , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.