Düşük Yapma Belirtileri Ve Nedenleri

  Anne & Bebek, Kadın Sağlığı    28 Temmuz 2019
Yorum Yok

Düşük Yapma Belirtileri Ve Nedenleri

Gebeliğin 24 hafta tamamlanmadan önce bitmesine düşük adı verilmektedir. Özellikle anne adayının yaşı ile doğru orantılı olan düşük yapma nedenleri sıklıkla araştırılmaktadır. Anne adaylarından %1’i tekrarlayan düşükler sebebi ile oldukça yıpratıcı bir senaryoya bağlı kalmaktadır. Anne adayının yaşamak durumunda kaldığı düşük yapma belirtileri ise oldukça değişken özelliklere sahiptir.

 

 Düşük Yapmaya Sebep Olan Faktörler

 

Gebeliklerin küçümsenemeyecek kadar bir bölümü düşük ile sonlanmaktadır. En belirgin düşük yapma nedenleri ise; kromozom uyuşmazlığı, yetersiz serviks ve immünolojik problemlerdir. Anne ve baba adayları vücutlarında toplamda 23 adet kromozom barındırmaktadır. Bu setlerden birinde bile ortaya çıkan bozukluk bebeğin kaybedilmesine neden olabilmektedir.

 

Yetersiz serviks de sık karşılaşılan düşük yapma nedenleri arasındadır. Buna göre anne adayı servikste büyüyen bebeği tutabilecek kas fonksiyonuna sahip değildir. Serviks zayıf olduğu zaman da bebek buraya tutunamamakta ve düşük gerçekleşmektedir.

 

Gebelik sonrasında anne vücuduna giren sperm dahil tüm organizmalar da düşüğü tetikleyebilmektedir. Böyle durumlarda düşük sebebi olarak immünolojik problemler göstermektedir. Sigara ve alkol, hormonol düzensizlikler veya polikistik over gibi rahim hastalıkları da düşüğe neden olan faktörlerdir.

 

 Düşük Yapıldığını Gösteren İşaretler

 

Aslında gebeliğin doğal seyrinde karşılaşılan çok sayıda problem düşük yapma belirtileri arasında da yer almaktadır. Bunların başında şiddetli bir karın ağrısı gelmektedir. Hissedilen bu ağrıya çoğu zaman vajinal kanama ve lekelenmeler eşlik etmektedir. Özellikle kanama esnasında görülen et parçacıkları düşük yapıldığının en önemli işaretidir.

 

Lekelenme ise çoğu zaman hamilelikte normal bir durum olarak kabul edilmektedir. Ancak pembe renkte ve artan miktardaki kanamalar da düşük yapma belirtileri arasındadır. Anne adayında lekelenme ve kanama sırasında bel ve sırt ağrısıyla yüksek ateş gözlemlenmektedir. Bu tarz sorunlar ile karşılaşıldığında mutlaka uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir.

120 okunma

Etiketler : , , , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.