Corona Virüsü Ve Korunma Yolları

7 SORUDA CORONA VİRÜSÜ

Corona virüsü nedir? Nasıl ortaya çıktı?

Bir Corona virüs cinsi olan Wuhan Corona virüs salgını, Çin’in en büyük şehri olan Wuhan’da yaşanan zatürre salgını sırasında bir hastada yapılan testte Corona virüsü saptandı. Bu nedenle bu virüsün varlığı bildirildi. Wuhan deniz ürünleri pazarı zatürre virüsü denmesinin sebebi araştırmacıların bu virüsün buradaki deniz ürünleri pazarından çıktığı düşüncesinde. Bu pazarda birbirinden değişik deniz mahsulleri bulunmakta, en çokta yarasa çorbasından bu hastalığın bulaştığı ihtimalleri üzerinde duruluyor. Aralık 2019 bildirilen bu hastalıkta, hastaların neredeyse tamamı bu balık pazarında ya müşteri ya da pazarcı olduğu öğrenildi. Ocak 2020’ de ise ilk ölüm gerçekleşti. Hayvandan hastalık bulaşmasının az görülen bir durum olduğu söyleniyor. Hayvandaki hastalık yapacak bir virüs hayvandan insana bulaşmaz, insandaki bir hastalıkta hayvana bulaşmaz. Ancak 100 binde 1görülen bazı virüslerde mutasyon olur. Corona virüsününde mutasyona uğraması sonucunda insana bulaşabilecek şekilde bir virüse dönüştüğü öğrenildi.
Hastalığın başındaki belirtilerini inceleyecek olursak ateş, kusma, yorgunluk, ishal, öksürük, nefes darlığı ve solunum sıkıntısı görülmekte. İleri safhalarda zatürre, böbrek yetmezliği ve ölüme kadar yol açabiliyor. Ölüm riski diğer bilinen viral hastalıklardan daha yüksek.23 Ocakta Çin’in Wuhan şehri karantina altına alındı. Bütün ulaşım araçları askıya alındı. Çin’deki hastaneneler tarafından şuanda bu hastalığın tedavisinin olmadığını duyurdu.. Aralık ayı başında Çin’in Wuhan şehrinde ilk tespit edildiğinden beri daha fazla ülkeye yayılmaya devam eden yeni Corona virüs, yaklaşık 12.000 kişiye bulaştı. Şimdiye kadar 250’den fazla insan öldü ve virüsün 2. bir mutasyon geçirmesi halinde daha da tehlikeli olacağı söyleniyor.

 

Corona virüs yayılımını durdurmak için ne yapılıyor ve ne zaman bir aşı olacak?

Çin, Wuhan’ı ve bir düzineden fazla başka şehri kilit altına aldı ve 50 milyondan fazla insanı etkiledi, ancak bu, virüsün Çin’in tüm eyaletlerine yayılmasını engellemedi. Hastalarım sayısı artmaya devam ettikçe, işletmeler ve ülkeler giderek daha sert önlemler almaktadır. Birçok havayolu şirketi, İngilizlerden Afrika taşıyıcılarına Çin’e uçuşları durdururken, bazı Avrupa ve Asya ülkeleri vatandaşlarını Wuhan’dan tahliye ediyor. Rusya Çin ile olan sınırını kapatacak.
DSÖ acil başkanı Michael Ryan’ın “büyük endişe” olarak adlandırdığı Almanya, Kanada, Vietnam, Güney Kore ve Japonya’da insandan insana bulaşma doğrulanmıştır.
Michael Ryan, “Tıbbi teknolojideki son gelişmelerle bile, bir yıl içinde kitle dağıtımı için bir aşının mevcut olması muhtemel değildir. Bu, yayılmayı içerecek halk sağlığı önlemlerinin salgının kontrol altına alınması için çok önemli olacağı anlamına gelir. Hareket kısıtlamaları, hastalığın yayılmasını tamamen durdurmayacak, ancak ilerlemesini yavaşlatacak ve enfeksiyondan kaçınmak için alanlar hazırlamak için zaman alacaktır. Ayrıca, herhangi bir zamanda enfeksiyon sayısını azaltarak sağlık altyapısı üzerindeki yükü sınırlayacaktır,” dedi.

 

Corona virüsü Nasıl bulaşır?

Enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında, tükürük veya mukus damlacıkları bırakır. Bu damlacıklar etraftaki insanlara düşebilir ve doğrudan yüzüne dokunabilir veya birileri yüzlerine dokunduğunda transfer edilebilir ve enfeksiyona neden olabilir.
Virüsler ayrıca otobüs veya tren koltukları veya okul sıraları gibi yüzeylere inen damlacıklar yoluyla da yayılabilir. Bununla birlikte, bunun ana bir iletim yolu olup olmadığı, yüzeylerde virüslerin ne kadar süre hayatta kalacağına bağlıdır. Bu saatler ila aylar arasında değişebilir.

 

Yüz maskesi takmak sizi yeni Corona virüsten koruyabilir mi?

Bu, köpeklerine köpek yüz maskesi takan evcil hayvan sahipleri de dahil olmak üzere birçok insanın sorduğu bir sorudur. Düzenli bir cerrahi yüz maskesi ise cevap “hayır”, Tennessee’deki Vanderbilt Üniversitesi’nde bulaşıcı bir hastalık uzmanın verdiği bir demeçte;
N95 maskesi olarak bilinen daha özel bir maske, 2019-nCoV olarak da adlandırılan yeni Corona virüse karşı koruma sağlayabilir. Solunum cihazı cerrahi bir maskeden daha kalındır, ancak en azından bu noktada halka açık kullanım için tavsiye etmemektedir. Bu solunum cihazlarının burun, yanaklar ve çene etrafına nasıl uygun şekilde monte edileceği konusunda her yıl yeniden eğitim alır, böylece kullanıcıların solunum cihazının kenarlarında nefes almamasını sağlar. “Bunu yaptığınızda, çok kalın bir malzemeden geçtiğiniz için nefes alma işinin daha zor olduğu ortaya çıkıyor. İçeri ve dışarı nefes almak için çalışmalısınız,” dedi.

 

İnsanlar yeni Corona virüse karşı bağışıklık kazanabilir mi?

Hızla yayılan virüsler genellikle daha düşük ölüm oranları ile gelir veya bunun tersi de geçerlidir.
Toplam ölüm sayısı artmasına rağmen, mevcut ölüm oranı yaklaşık yüzde 2,4’tür – bu ilk korkulandan daha düşüktür ve şiddetli akut solunum sendromunun çok altındadır , 2002 ile 2003 arasında patlak veren başka bir Corona virüs, enfekte olanların yüzde 9,6’sını öldürdü. .
Virüs tamamen yeni bir tür olduğundan, karşılaşacağı kimsede mevcut bir bağışıklık yoktur.Bazı bağışıklık seviyeleri doğal olarak zamanla gelişecektir, ancak bu, yaşlılar veya hastalar gibi bağışıklık sistemi zayıf olanların en ciddi şekilde hastalanma veya koronavirüsten ölme riski taşıdığı anlamına gelir.Peki, bu hastalıktan korunmak için neler yapmalıyız?
Dünya Sağlık Örgütünün bulaşmayı azaltmaya yönelik önerileri aşağıdaki gibidir:

 

Ellerinizi yıkayın: Ellerinizi temiz, akan suyla ıslatın ve sabun uygulayın. Sırtınız da dahil olmak üzere ellerinizi parmaklarınız arasında ve tırnaklarınızın altında yıkayın ve en az 20 saniye fırçalayın. Durulayın.

 

Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu bir mendille örtün, ardından dokuyu çöp kutusuna atın ve ellerinizi yıkayın. Elinizde bir doku yoksa elleriniz yerine dirseğinize öksürün veya hapşırın.

 

Ateş ve öksürüğü olanlarla yakın kurmayın ve Yüz maskeleri sıvı damlacıklarını bloke ettikleri için biraz koruma sağlar. Bununla birlikte, maskenin malzemesinden geçebilen daha küçük erosal parçacıklarını engellemezler. Maskeler ayrıca gözleri açıkta bırakır ve bazı virüslerin bir kişiyi gözlerinden efekte edebileceğine dair kanıtlar vardır.

 

Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk yaşıyorsanız zaman kaybetmeden tıbbi yardım alın ve yakın zamandaki seyahat geçmişinizi doktorunuzla paylaşın;

 

Etkilenen bölgelerdeki canlı pazarları ziyaret etmek, canlı hayvanlarla ve hayvanlarla temas eden yüzeylerle doğrudan, korumasız temastan kaçının.

 

Etkilenen bir bölgedeyseniz, çiğ veya az pişmiş hayvan ürünleri yemekten kaçının ve çiğ et, süt veya hayvan organlarını pişirmeden yiyeceklerle çapraz kontaminasyonu önlemek için dikkatli olun.

Son iki hafta içinde Çin’in etkilenen bir bölgesinden döndüyseniz, içeride kalın ve 14 gün boyunca diğer insanlarla temastan kaçının. Bu işe, okula veya halka açık alanlara gitmemek anlamına gelir.

Enfekte bir bölgeden döndüyseniz ve yüksek sıcaklık, öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı veya nefes alma zorluğu geliştirdiyseniz, bir doktor tarafından tavsiye verilmeden evinizden çıkmayın.
Ve bol sıvı tüketin.

 

Bu salgın ne kadar ciddidir?

Yanıt ve etki göz önüne alındığında, yeni Corona virüs ciddi bir endişe olarak kabul edilmektedir.
Enfeksiyon şimdi etkilenen insanlar açısından ölümler değil, Çin’den kaynaklanan 2002-03 şiddetli akut solunum sendromu (SARS) bölümünden daha yaygındır.
Dünya Sağlık Örgütü, 2014 ve 2019’da Ebola, 2014’te çocuk felci, 2016’da Zika virüsü ve 2009’da domuz gribi gibi beşi için olduğu gibi en yüksek uyarı seviyesiyle salgını belirledi.

 

 

974 okunma

Etiketler : , , , , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorum (1)