Vajinal Akıntı ve Sebebleri Nedir ?

  Cinsellik    13 Temmuz 2019
Yorum Yok

Vajinal akıntı, kadın sağlığı açısından bu bölgenin nemli tutulması için vücudun yaptığı salgılama işlemidir. Buna göre vajinal akıntı nedir sorusuna, vajina bölgesinde bir nevi temizlik ve koruma görevi üstlenen salgıdır denilebilir. Ancak bazı durumlarda vajinal bakteri dengesi değişmekte ve akıntılarda rahatsız edici değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Bu değişimler; kötü koku, olağandışı renk ve kıvamlardır.

 

Akıntı Fonksiyonunu Bozan Durumlar

 

Sağlıklı bir kadında özellikle doğurganlık dönemlerinde vajinal akıntı miktarı artış göstermektedir. Bu kadınların genelinde görülen normal bir salgılama işlemidir. Ancak; antibiyotik, doğum kontrol hapı kullanımı veya bölgeye pH dengesini bozacak bir malzeme sürmek akıntıyı değiştirmektedir. Böyle durumlarda kişide kaşınma, yüksek ateş ya da karın ağrısı ortaya çıkabilmektedir.

 

Normal akıntı seyrini bozan diğer bir ermen de hastalıklardır. Buna göre; rahim ağzı kanseri, maya enfeksiyonu ve şeker hastalığı vajinal akıntının sebepleri arasındadır.

 

Vajinal Akıntılarda Tedavi Yolları

 

Vajinal akıntının tedavisi salgının türüne ve sebebine bağlı olarak yapılmaktadır. Maya kaynaklı enfeksiyonlarda hastaya vajina bölgesi için jel ve krem verilmektedir. Bakteri kökenli akıntılarda ise antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.

 

Vajinal akıntıların önlenebilmesi de mümkündür. Vajinayı ılık suyla düzenli temizleme, bu bölgede sabun ya da parfüm kullanmama alınabilecek ilk önlemlerdir. İç çamaşırların sentetik yerine yün olması da bu bölgedeki aşırı terlemeyi önleyerek maya oluşumunu engellemektedir. Tuvalet sonrası temizlik de vajinal akıntılar için alınabilecek önlemler arasında yer almaktadır.

116 okunma

Etiketler : ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.