Klitoris Ve İşlevi Nedir ? Nasıl uyarılır ?

  Cinsellik    13 Temmuz 2019
Yorum Yok

Klitoris Ve İşlevi Nedir ?

 

Kadının dış cinsel organındaki cinsel uyarım adına en önemli bölge klitoris olarak isimlendirilmektedir. Dış cinsel organdaki büyük dudakların arasında yer alan küçük dudakların önlerindeki uçlar klitoris olarak adlandırılan erektil organı çevrelemektedir. Genel olarak klitoris erkeklerde var olan penisin kadın vücudundaki karşılığıdır.

 

Aynı erkeklerin penisin sertleşmesi gibi klitoris de uyarıldığı takdirde sertleşip dikilmektedir. Bu bölgenin işlevi ise kadınların cinsel anlamda uyarılmasındaki en duyarlı noktası olmasıdır. Klitoris bölgesi kimi kadınlarda daha büyük olabilirken kimi kadınlarda ise küçük olabilir.

 

Düşünüldüğünün aksine klitorisin büyüklüğü ya da küçüklüğü kadının cinsel soğukluğu ya da duyarlılığı ile ilişkilendirilememektedir. Fazla kilolu kadınlarda ise genital bölgedeki yağ tabakalarından ötürü klitoris daha az belirgin olur.

 

Klitoris Nasıl Uyarılır?

 

Kadın ve erkeklerin büyük bir kısmı klitorisin işlevi nedir sorusuna doğru cevapları alamadıkları için cinsel birliktelikleri esnasında farklı sorunlar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Klitoris doğru şekilde uyarıldığı takdirde haz hissinin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Üst kısmı klitoris başlığı olarak isimlendirilen bir yapı ile örtülmüştür. Orgazmın gelişmesi için klitoris başlığının klitorise sürtünmesi oldukça etkili olmaktadır.

 

Klitorisin çapında meydana gelecek olan artış ile beraber kadınlar pelvis yani leğen kemiği içerisinde dolgunluk hissini hissedebilir. Bununla beraber irritasyon ve boşalma ihtiyacı da duymaya başlarlar. Uyarılan klitoris gövdesinin yaklaşık olarak ila 20 oranında büyür ve bu durum da erkekteki sertleşmeye karşılık verir.

 

179 okunma

Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.