Kadınlarda Orgazm Bozuklukları

  Cinsellik    21 Ağustos 2019
Yorum Yok

Kadınlarda Orgazm Bozuklukları

Orgazm kelimesi ilişkide veya mastürbasyon sırasında erişilen tepe noktası için kullanılır. Kadınlar orgazm olurken yüksek seviyede österojen ve mutluluk hormonu adıyla da bilinen oksitosin salgılar. Kadınların orgazm sırasında vücutlarının verdiği tepkiler kişiden kişiye değişebilir. Bazı kadınlarda orgazm sırasında vajinayı kayganlaştırmak ve rahmi temizlemek adına yüksek miktarda ıslanma görülür. Bu gayet normaldir ve her kadında her orgazm sırasında olacağı kesin değildir.

 

Aynı şekilde kadınlarda orgazm sırasında istemsiz kas hareketleri oluşur. Bu her kadında olmakla birlikte kimi zaman sadece klitoris bölgesinde olur ve partner tarafından gözlemlenmesi zordur. Bazı kadınlarda ise orgazm sırasında kol, bacak, el ve ayak, göğüs ve karın bölgesi gibi birçok bölgenin bazılarında veya hepsinde istemsiz kas hareketleri görülür. Bu istemsiz hareketler dışarıdan titreşime benzer bir görüntü oluşturmakla beraber kadının orgazm geçirdiğinin kanıtı niteliğindedir.

 

 Kadınlarda Orgazm Bozuklukları

 

Genellikle kadınlarda orgazm bozukluğu çeşitlerini primer, seconder ve; genel, durumsal olarak ayırmak mümkündür. Primer orgazm bozukluğu bir kadının hayatı boyunca hiç orgazm olmaması anlamına gelmektedir. Seconder orgazm bozukluğu ise daha önceden orgazm yaşayan bir kadının daha sonra yaşayamamaya başlamasıdır. Genel orgazm bozukluğu ise hiçbir durumda orgazm olamamayı temsil etmektedir. Durumsal orgazm bozukluğu da kadının orgazm olması için bazı koşulların sağlanması zorunluluğunu temsil eder.

 

Ülkemizdeki kadınlarda orgazm bozukluğu yaklaşık yüzde 18 oranında yaşanmaktadır. Ancak çevresel baskılar yüzünden kadınların çok az bir kısmı bu şikayet ile doktora başvurur. Orgazm bozukluğu birçok psikolojik ve fizyolojik sorunu gösterebileceği için mutlaka doktora başvurulması gereken bir durumdur.

 

 Kadınlarda Orgazm Bozukluğu Nedenleri

 

Kadınların orgazm bozukluğu yaşanmasının nedenleri arasında ilk sırayı psikolojik nedenler oluşturur. Bu nedenleri basitçe;

-Çevresel baskılar,

-Erkeklerin cinsel zevkini daha üstte tutmak,

-Yetişilen ortamdan dolayı orgazm olmaktan korkmak (orgazm olmanın bir suç olarak görülmesi),

-Eşcinsel olduğu halde karşı cins ile ilişkiye girmeye çalışmak,

-Psikotik bir rahatsızlığı olmak veya psikolojik ilaçlar kullanmak,

-Klitoriste yetersiz sinir hücresi bulunması,

-Yeterli österojen ve oksitosin üretiminin sağlanamaması,

-Partnerine karşı gerçek duygular beslememek,

olarak sıralanabilir.

 

190 okunma

Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.