Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Ve Sebepleri

  Cinsellik    20 Temmuz 2019
Yorum Yok

 

 

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Ve Sebepleri

 

Cinsel isteksizlik veya bir diğer adıyla cinsel soğukluk, kadınların bazı dönemlerde yaşadığı sağlık sorunlardan birisidir. Pek çok farklı neden bağlı olarak gelişen kadınlarda cinsel isteksizlik sorunu, kişinin kendisi ve partneri arasında problemler yaşanmasına neden olur.

 

Cinsel İsteksizliğin Belirtileri Nelerdir?

 

İlişki esnasında haz alamama, cinselliği reddetme, ilişki sıklığında azalma veya bitme, cinsel içerikli objelerden uzaklaşma ve benzeri belirtiler gösteren durumların 6 ay ve daha fazla sürmesi halinde “cinsel isteksizlik” tanısı konulabilir.

 

Cinsel isteksizliğin türleri; bu sorun ergenlik çağında başlar ve süreklilik gösterebilir. Normal bir cinsel yaşam sürerken aniden de ortaya çıkabilecek durum, cinselliği tamamen reddetme ve karşı cinse bir öfke olarak da açıklanabilir.

 

Cinsel İsteksizliği Tetikleyen Sebepler

 

Bu sorun vücuttaki pek çok farklı mekanizmanın etki ettiği sistemde yaşanır. Normal giden bir ilişkide açığa çıkan sorunun altında;

* Sinir sistemine ait sorunlar

* Hormonal değişiklikler

* Sosyal etkenler ve

* Psikolojik problemler yatabilir.

 

Cinsel İsteksizliğin Nedenleri

 

En sık karşılaşılan kadınlarda cinsel isteksizlik sebepleri arasında partneri istememe sayılabilir. Partner yüzünden yaşanmış hayal kırıklıkları, şüpheler ve öfke belli dönemlerde kendini cinsel isteksizlik olarak ortaya çıkarır.

 

Üstesinden gelmesi zor olan evlilik problemleri ise çiftler arasında yaşanan cinsel sorunlara neden olur. Bu aşamada sadece cinsel sıkıntı olarak görülen durum bir evlilik çıkmazına dönüşebilir. Çocuk yaşta cinsel istismara uğramış kişilerde ve tecavüz gibi travmalarda isteksizlik en temel sorun olarak gösterilebilir.

 

Cinsel isteksizlik tedavisi; bu durumda ayrıntılı bir aile öyküsü dinlenir. Nedenlerin saptanmasının ardından tedavi planı uygulamaya alınır. Yaklaşık 10-15 seans sürecek olan terapilerden sonra tedaviyi tamamlayıcı farklı uygulamalar kullanılabilir. Hekimin uygun göreceği durumda seanslara eşlerin birlikte katılması istenir. Bu sorunun bir evlilik problemi olması halinde adayların ilişki terapisine girmesi de

339 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.