Diyette Kabızlık Nasıl Önlenir

  Beslenme & Diyet    15 Temmuz 2019
Yorum Yok

Diyette Kabızlık Nasıl Önlenir

 

Kabızlık, zayıflamak için yapılan diyetlerde karşılaşılan önemli problemlerden biridir. Yaşam kalitesini artırmak ve sağlıklı bir görünüme kavuşmak için başlanan diyet yolculuğunda porsiyon miktarları azaldığı için ve yeteri gıda tüketilmediği için mide ve bağırsakların işleyişinde yavaşlama görülür. Sonuç olarak kabızlık ortaya çıkar.

 

Diyet Kabızlık Sebebi mi?

 

Uygulanan diyet programına bağlı olarak yapılan beslenme sırasında vücutta sıvı-elektrolit dengesini sağlayamamak kabızlığa neden olur. Kabızlığı önlemek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

 

Kabızlığı Önlemede Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

Kabızlığı önlemek için önemli ve en basit faktör, yemeklerden önce su tüketilmesidir. Yemeklerden önce ılık su tüketilerek sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olunur. Böylece dışkı yumuşar ve şişkinlik önlenir.

 

İkinci husus olarak bitki çaylarının tüketimi de kabızlığı önlemede önemli bir faktördür. Düzenli olarak rezene ve sinameki çayı tüketimi, diyet programı uygularken kabızlık sorununun yaşanmasını önler. Fakat bitki çaylarının tüketiminde miktara dikkat edilmesi gerekir. Sinameki çayının fazla tüketilmesi bağırsaklarda tahrişe neden olur. Gebelik döneminde tüketilmesi tehlikelidir.

 

Diyet uygularken kabızlık oluşumunu önlemek için diğer öneri, yemeklerden önce keten tohumu tüketmektir. Yemeklerden yaklaşık 30 dakika önce bir tatlı kaşığı tüketilmesi bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Salatalara ilave edilerek de tüketilebilir.

Diyet sürecinde ara öğünlerde 1-2 adet kuru meyve tüketimi de kabızlığı önlemede yardımcı olur.

 

Kabızlık Nedenleri

 

Kabızlık nedenlerinden en önemlisi yeterince su tüketilmemesidir. Günde 8-10 bardak (yaz döneminde ise 10-12 bardak) su tüketimine özen gösterilmelidir.

 

Yeterli miktarda lif tüketilmemesi kabızlığa neden olur. Yulaf, kepek gibi tahıllar yeterli miktarda tüketilmelidir. Ayrıca lif kaynağı olan semizotu ve kabak sebzelerini kullanarak bol lifli sebze yemekleri tüketilebilir.

 

Yeterli miktarda meyve tüketilmemesi de kabızlık sebebidir. Mevsim meyvelerine ara öğünlerde sık sık yer verilmelidir. Özellikle elmayı kabuğuyla birlikte tüketmek bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur.

 

Diyet programı uygularken egzersizlerin ihmal edilmesi en önemli sebeplerden biridir. Diyet sürecinde az miktarda gıda alımına ek olarak yeterince egzersiz yapılmaması bağırsaklarda tembelliğe neden olur. Düzenli yürüyüşler veya düzenli olarak yapılan hafif egzersizler kabızlık oluşumunu önler. Ayrıca zayıflama sürecine yardımcı olur.

 

Önlemlerin Kabızlığı Gidermede Etkili Olmadığı Durumlar

 

Kabızlık sorunu, diyet programına başlamadan önce de varsa bu durumun sebebi, magnezyum eksikliği olabilir. Her türlü önlem alındığı halde kabızlık giderilemiyorsa profesyonel bir yardım alınmalıdır.

103 okunma

Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.