Diyet Nedir ? Diyet Nasıl Yapılır?

  Beslenme & Diyet    14 Temmuz 2019
1 Yorum

Diyet Listeleri Nasıl Hazırlanır

 

Sağlıksız, yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu vücutta bazı kronik hastalıklar gözlenir. Sağlıklı ve yeterli bir şekilde beslenme göz önüne alınarak uygulanan programlara diyet programları denir. Bu programlar bireyin ideal kilosuna sağlıklı ve düzenli bir şekilde ulaşmasını amaçlar niteliktedir.

 

Uygulanacak programlar öncesinde “Beden Kitle Endeksi” adı verilen kişinin kilosunun, boyunun karesine bölünmesi ile elde edilen hesaplama yöntemiyle kişinin sahip olması gereken ideal kilosu hesaplanır. Bu hesaplama doğrultusunda ulaşılan sayısal değerlerin parametreleri 19’un altında ise zayıf, 20 ile 25 arasında ise normal, 25-30 arasında ise kilolu, 30-35 arasında ise şişman, 35-40 arasında ise obez ve 40’ın üzerinde ise morbid obez olarak ifade edilir.

 

Diyet Nedir?

 

Bir canlının, metabolizması açısından tükettiği yiyeceklerin tümü anlamına gelmekle birlikte, belirli bir program içerisinde istenilene uygun şekilde gıda tüketme manasına da gelmektedir.

 

Gıda seçimlerine bağlı olarak farklı şekillerde uygulanan diyet çeşitleri mevcuttur. Bunlar dinle ilişkisi bakımından uygulanan diyetler, bağımlılık problemlerine göre uygulanan diyetler ve hastalıklara bağlı olarak uygulanan diyetler olarak sınıflandırılabilir.

 

Diyet Nasıl Yapılır? Diyet Listeleri Nasıl Oluşturulur?

 

Sağlık açısından kilo vermek veya almak konusunda diyet listeleri büyük titizlikle hazırlanmalıdır. Diyet listeleri kişinin yeme alışkanlıklarına, boyuna, yaşına, varsa kronik hastalıklarına, mesleğine ve en önemlisi olarak görülen kilosuna göre hazırlanmalı ve bu kriterler her zaman ön planda tutulmalıdır.

 

Fakat her şeyden önemlisi diyet yapmak büyük kararlılık ve azim gerektirmektedir. Kişinin sağlık açısından vücut ağırlığını dengede tutma isteği devamlı bir şekilde olmalı ve en önemlisi kendi sağlığı açısından verdiği bir karar olması ile bu devamlılığı sağlaması önemlidir.

 

Sağlıklı Diyet Listeleri Neler Barındırır?

 

Çok hızlı bir şekilde kilo vermek üzerine hazırlanan diyet listeleri genelde çok hızlı bir şekilde kilo alımına yol açar. Bu süreç temkinli bir şekilde uzun vadede planlama yapılarak şekillendirilmelidir. Kişiye özel olarak hazırlanan diyet listeleri %55-60 karbonhidrat, -15 protein ve %25-30 yağ içererek şekilde olduğunda sağlıklı ve yeterli olarak tanımlanabilir. Zayıflama ve kilo almanın amaçlandığı listeler ise mutlaka bir doktor ya da diyetisyene başvurularak uygulanmalıdır.

 

Diğer bir yandan diyet ve spor birlikteliği de en büyük hususlardan biridir. Spor harcanan kalorinin yanında motivasyonu arttırarak kişinin istenilen dış görünüşe sahip olmasını, zinde hissetmesini ve sağlıklı bir biçimde kilo dengesini sağlaması açısından diyet programlarına eklenen en büyük etmenlerden biridir.

260 okunma

Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorum (1)