Yenidoğan Sarılığı Ve Tedavi Yöntemi

  Anne & Bebek    22 Ağustos 2019
Yorum Yok

Yenidoğan Sarılığı Ve Tedavi Yöntemi

Özellikle erken doğan bebeklerin %80’inde görülür. Normal sürede doğan bebeklerde ise bu oran daha az olmakla birlikte %50’den fazladır. Ebeveynleri endişeye düşüren yeni doğan sarılığı yeni doğan bebeklerin büyük çoğunluğunda görüldüğü için tedavi yöntemleri olabildiğince gelişmiştir. Yeni doğan sarılığının boyutuna göre hastalık bazen büyük risk teşkil edebilir.

 

 Nasıl Anlaşılır?

 

Sarılığın ebeveyn tarafından anlaşılmasının basit yöntemleri;

-Bebeğin cildinde sararma,

-Alnına, eline, ayağına veya göbeğine parmakla hafif baskı uygulayınca ciltte kısa veya uzun süreli sararma,

olarak sıralanabilir. Bebeğin sadece el ve ayaklarında sararma olması çok yüksek bilirubin değerlerine işaretken, sadece baş bölgesinde sararma olması büyük risk teşkil etmez.

 

 Neden Olur?

 

Bebeğin kanı doğumdan önce anne karnında düşük oksijen ile beslenir. Bu yüzden kemik ilikleri yüksek miktarda alyuvar hücresi üretir. Bebek doğduğu anda almaya başladığı oksijen miktarı anne karnındaki miktara göre oldukça fazladır. Bu durumda bebeğin fazla olan alyuvarları parçalanmaya başlar. Bu parçalanma sonucu yüksek miktarda bilirubin açığa çıkar.

 

Aynı zamanda bebek anne karnındayken bilirubini annenin karaciğerleri parçalar. Anne karnından çıktığında ise bebeğin karaciğeri bu miktardaki bilirubini yeterince parçalayabilecek kadar gelişmek için biraz zamana ihtiyaç duyar. Aynı zamanda anne ve baba arasındaki kan grubu uyuşmazlığı da kimi zaman sarılığa neden olabilir.

 

 Riskleri Nelerdir?

 

Genellikle yeni doğan sarılığı büyük risk teşkil etmese de, bazen beyne etki edebilir. Kernikterus denilen bu durum yaşandığında bebek daha az süt emmeye başlar. Daha az süt emen bebekte sarılık daha da artar. Yavaş yavaş bebeğin sesi tizleşmeye başlar. Zamanında tedavi edilmezse beyin gelişimini tamamlayamaz ve kalıcı hasarlar alır. Motor aktiviteleri zarar görür, zeka geriliği yaşama riski bulunur.

 

 Tedavisi

 

Konu hakkında (yeni doğan sarılığı tedavi yöntemleri) birden fazla tedavi yöntemi vardır. Ancak insanlar yeni doğan sarılığı tedavi yöntemleri hakkında yeterli bilgiye sahip değildir. Bu yüzden ya fazla evham ile kendilerine yada fazla ilgisizlik ile çocuklarına zarar verirler.

 

Bu hastalığı pediatristler;

-Işık ile tedavi (fototerapi),

-Eğer çok riskli durumdaysa kan değişimi,

-Ve kan grubu uyuşmazlığı varsa intravenöz immunoglobulin uygulaması,

yaparak tedavi ederler. Hastalığın boyutu ve nedenine göre farklı uygulamalar da kullanılabilir.

 

213 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.