Tüp Bebek Ve Tüp Bebek Tedavisi

  Anne & Bebek    17 Ağustos 2019
Yorum Yok

Tüp Bebek Ve Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek İn vitro fertilizasyon (IVF) çocuğu olmayan çiftlere uygulanan uzun süreli yardımlı üreme tekniğidir. Şu anda, en çok tercih edilen kısırlık tedavilerinden biri “ördek IVF’dir.

 

İnfertilite, enfeksiyon, tüpte tıkanma, tüp bebek düşük erkek sperm kalitesi, vücut ağırlığı veya ileri yaştaki bebeğin IVF yöntemiyle bebeği olabileceği durumlarda açıklanamaz.

 

İn vitro fertilizasyon, dişi üreme tüp bebek hücreleri ve sperm olan ve erkek üreme hücreleri olan yumurtaların toplanmasını ve döllenmeyi sağlamak için vücudun dışındaki bir laboratuvar ortamında biraraya getirilmesini içerir.

 

Döllenmiş yumurta, laboratuvarda embriyo adı verilen gelişimin ilk aşamasını bölmeye ve geçmeye başlar ve annenin rahmine yerleştirilir. Bu aşamadan sonra elde edilen gebelikler doğal hamilelikten farklı değildir.

 

 Tüp Bebek Tedavisi

 

Tüp bebek tedavisinin ilk aşaması, kadının yumurtalıklarının uyarılmasıdır. “Kontrollü yumurtalık hiperstimülasyonu” adı verilen bu işlem, yumurtalığı uyarır ve foliküler gelişim sağlar. Günümüzde sıklıkla uygulanan kısa protokollerde, çeşitli ajanlar ve protokoller tarafından sağlanan stimülasyon, 8-14 gün sürer.

 

Yumurta daha sonra HCG hormonu ile tetiklenerek olgunlaşır. Yumurtalar, HCG hormonu enjeksiyonundan 34-36 saat sonra toplanır. Bu prosedür, tüp bebek tedavisi transvajinal yöntemle, hastanın yumurtalığının ultrason tüp bebek tedavisi nasıl olur kılavuzunun altına özel bir iğne ile sokulması ve folikülün emilmesi ile gerçekleştirilir. Embriyolog, laboratuarda aspire edilen foliküler sıvıyı inceler ve elde edilen toplam yumurta sayısını belirler.

 

Kadınlarda yumurta toplarken, aynı gün erkeklerden sperm alınır. Bu sperm numunesi özel bir yıkama işlemine tabi tutulduktan sonra, en iyisi seçilir.

 

Yumurta olgunluğu değerlendirilir. Af metafaz 2 adı verilen bir dönemde olgun yumurtalar döllenir hale gelir. Seçilen sperm bu yumurtaya mikro tüp bebek tedavisi enjeksiyonla enjekte edilir. Sperm yumurtanın yanına bırakılırken, geçmiş yıllarda döllenme beklenirken, bugün ICSI adı verilen bir mikro enjeksiyon yöntemi tercih edilir. Sperm hücreleri doğrudan yumurtaya bir mikroskop altında yerleştirilir.

 

 Tedavi İçin Neler Yapılmalıdır?

 

Hamileler için yapay yumurta gelişimi için; Yumurtalık hap ve iğnelerle uyarılır, böylece birden fazla yumurta elde edilir.

 

Hamileler için yumurta toplama sürecinde; Genel anestezi veya bölgesel anestezi yardımı ile ultrason yardımı ile yumurtalar toplanır ve tüpe konur.

 

Gerekirse, laboratuvarda tıbbi tüp bebek tedavisi nasıl olur müdahale ile ultrason iğnesi bulunan müstakbel bir babadan sperm alınır. Gerekmiyorsa, sperm normal şekilde sıralanır.

166 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.