Hamilelikte Beslenmenin Önemi

  Anne & Bebek    30 Temmuz 2019
Yorum Yok

Hamilelikte Beslenme Neden Önemlidir

 

Kadın hamile kaldığında bebek yaklaşık 40 hafta boyunca annenin aldığı gıdalar ile beslenmektedir. Anne ne kadar sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenirse bebekkte o kadar sağlık olur ve doğum riski bir o kadar azalır. Hamileyken doğru ve sağlıklı beslenmek hem bebeği hemde anneyi fazlası ile güçlü yapmaktadır.

 

Hamileyken Beslenme

 

Beslenme konusu normaldede çok önem taşıyan konulardan bir tanesidir ve sağlık açısından bakıcak olursak büyük önem taşır. Özellikle hamileyken saglıklı beslenme konusunda bu önem dahada çok artar. Bebeğin anne karnında sağlıklı gelişmesi ve anneninde sağlıklı bir doğum yapabilmesi için hamilelik süresi boyunca özellikle beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Sağlıklı beslendiğiniz sürece doğumdanda daha net ve olumlu sağlıklı sonuçlar alınabilmektedir.

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Hem annenin doğum için hazırlanıyor olmasına hemde bebeğini emzirme sürecine iyi hazırlanmasına olanak gösterir. Bunlara nazaran yetersiz, düzensiz ve sağlıksız gıdalar tüketmekte hem bebek için hemde anne sağlığı için olumsuz etkenler üretebilmektedir.

 

Sağlıklı Beslenme

Hamilelik boyunca annenin günlük olarak tüketmesi gereken sabit besinlerde vardır. bunlardan örnek vericek olursak Süt, Yoğurt, Et grupları, Sebze, Meyve, Yağlar ve ekmek grupları diyerek sınıflandırabiliriz. Sağlıklı beslenmek sadece Gebelikte Sağlıklı Beslenme değil normal hayat ve yaşam standartlarınızıda göz önüne alarak uzun ömürlü bir hayat sürdürebilmek için dikkat edilmesi gereken faktörlerden biridir.

Az önce saymış olduğumuz günlük tüketilmesi gereken besin öğelerini günlük gıda alımınızda yer verdiğinizde dengeli ve sağlıklı beslenmeyi garanti etmiş sayılırsınız. Fakat bu saymış olduğumuz besinleri yeterli miktarda alıp almama konusundada bir uzman ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Bunlara nazaran hamileyken tüketmemeniz gereken besinler ve içeceklerde mevcut. Bunlar hem kendi sağlığınız açısında hemde bebek sağlığı açısından ciddi zararlar verebilmektedir. bunlara örnek verecek olursak; Alkol, Sigara bunlara en büyük örneklerden sayılabilir.

 

 

190 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.