Gebelikte Vitamin Ve Mineral Takviyesi Nasıl Olmalıdır

  Anne & Bebek    7 Ağustos 2019
1 Yorum

Gebelikte Vitamin Ve Mineral Takviyesi Nasıl Olmalıdır

Gebelik döneminde çeşitli besin gruplarından oluşan dengeli beslenmeye dikkat edildiğinde çoğu vitaminin ihtiyacı karşılanmış olmaktadır. Ancak bazı kadınlarda gebelikte vitamin takviyesi almaya gerek duyulmaktadır. Anne adayları, doktorunun tavsiyesi ile hamileler için özel olarak hazırlanmış vitamin preparatlarını kullanarak bu gereksinimi karşılayabilirler.

 

Bunun dışında demir başta olmak üzere kalsiyum, çinko ve magnezyum takviyesi gerekebilmektedir. Ayrıca gebeliğin ilk üç ayında folik asit takviyesi de bebeğin organlarının gelişmesi için gerekli olmaktadır. Folik asit özellikle bazı gelişim kusurları­nın engellenmesi için faydalıdır. Zira sinir sisteminin bazı gelişim kusurları olan bebeklerin annelerinde folik asit eksikliği saptanmıştır.

 

 Gebelikte Vitamin ve Mineral Takviyesinin Önemi Nedir?

 

Gebelikte mineral takviyesi ve vitamin alımı oldukça önemlidir. Anne karnında gelişen bebeğin büyü­mesine bağlı olarak günlük de­mir ihtiyacı 6-7 kat ar­tmaktadır. Bu yüzden bir yandan gebenin bes­lenmesinde demir içeriği yüksek olan gıdaları tüketmesi tavsiye edilirken diğer yandan demir kullanması önerilmektedir. Demir ihtiyacı özellikle gebeliğin dördüncü ayından sonra artan kan hacmine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

 

Demir preparatları dışında magnezyum, kalsiyum, çinko da gebelikte mineral takviyesi arasında sayılabilir. Gebelikte kalsiyuma olan ihtiyaç be­lirgin olarak artmaktadır. Bu artan ihtiyaç süt ve peynir, yoğurt gibi süt ürünleri ile karşılanmaya çalışılır. Ancak günlük beslenmelerinde yeteri kadar süt ve süt ürünlerini tüketemeyen gebelerin kalsiyum içeren mineral takviyesi kullanması gerekebilir.

 

 Folik Asit Çok Önemli

          

 Gebelikte vitamin takviyesi denildiğinde akla ilk gelen vitamin folik asit olmaktadır. Folik asidin günlük ihtiyacı 0,4 mg (400 mcg) iken gebelik durumunda bu ihtiyaç artmaktadır. Nöral tüp defekti (beyin omurilik sisteminde meydana gelen bir anormallik) olan bebek doğumu yapanlar, epilepsi veya insülin ilaçlarını kullanan gebelerde folik asit ihtiyacı artmaktadır. Özellikle bu grupta yer alan gebelerde folik asit kullanımına gebelikten en az 1 ay önce başlanmalı ve gebeliğin ilk 3 ayı boyunca kullanılmalıdır.

316 okunma

Etiketler : , , , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorum (1)