Doğumdan Sonra Ne Zaman Adet Olunur

  Anne & Bebek    15 Ağustos 2019
Yorum Yok

Doğumdan Sonra Ne Zaman Adet Olunur

Kadınlarda adet döngüsü gebelik ve lohusalık dönemlerinde gerçekleşmez. Bunun sebebi bu dönemlerde vücudun bazı hormonların üretilmesine engel olacak hormonlar salgılamasıdır. Normalde adet kanamasının ilk gününde hipotalamustan GnRH hormonu salgılanmalıdır. Bu hormon hipofiz bezinin folikül uyarıcı hormon (FSH) üretmesini sağlayan hormondur. Ancak gebe kalan kişilerde GnRH hormonu salgılanmaz dolayısıyla yumurtlamayı tetikleyen FSH’da üretilmez.

 

Bunların yanında doğumdan sonra adet dönemi hemen başlamaz. Bu konu birçok kadının merak konusudur ve ne zaman adetlerinin başlayacağı konusunda tedirginlik yaşarlar. Bu doğumdan sonra ne zaman adet olunur tedirginliğini yaşayan kadınlarda prolaktin üretiminin durması riski bulunur. Buda kadının süt üretimini durdurur ve sağlıksız bir adete yol açar.

 

 Doğumdan Sonra Adet Dönemi

 

Vajinal doğum yapan kadınların doğumdan sonra adet dönemi hemen veya 6 haftadan önce başlarsa tampon kullanması çok risklidir. Çünkü normal şartlarda 6-8. haftada başlaması gereken adet erken başladığında tampon kullanımı travmalara neden olabilir. Bunun için mutlaka doktora danışılması gerekmektedir.

 

Bu durumda doğumdan sonra ne zaman adet olunur sorusunun cevabına basitçe 6-8. hafta diyebiliriz. Ancak birçok kadında bu süre değişiklik gösterebilir. Örneğin çocuğunu yalnızca kendi sütüyle besleyen annenin adetinin ne zaman başlayacağı kesin değildir. Süt üretimini sağlayan prolaktin çocuğunu sadece kendi sütüyle besleyen annelerde daha yüksek miktarda üretir. Prolaktin ise ise GnRH ve FSH’ı baskıladığı için adeti geciktirir. Aslında prolaktinin bu özelliği hemen doğumdan sonra adet olmayı engelleyen bir özelliktir.

 

 Doğumdan Sonra İlk Yumurtlama

 

İlk adet kanamasının ardından ilk yumurtlama gününde de bir takım farklılıklar yaşanabilir. Kadının doğumdan sonra adet​ görmesi ile adet döngüsü değişebilir. Daha önceden 28 gün süren adet döngüsü uzayabilir veya kısalabilir. Eğer bu durumda bir değişiklik yaşandıysa bu 2-3 adet döngüsü geçirdikten sonra belli olacaktır.

 

Yeni yumurtlama gününü hesaplamak için adet döngüsünün gün sayısından 14 çıkarmak yeterli olacaktır. Yani 30 günlük bir döngü için (30-16=14) 14. gün yumurtlama günüdür. Ancak adet döngüsü 21 günün altında veya 35 günün üstünde olduğu taktirde mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Çünkü kadınların sadece yüzde 0,5’i 21 günün altında ve yüzde 1’i 35 günün üstünde bir döngüye sahiptir. Bu durum risklidir ve menopoz yaşına etki edecektir.

169 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.