Bebeklerde Alerji Tedavisi

  Anne & Bebek    6 Ağustos 2019
Yorum Yok

Bebeklerde Alerji Tedavisi

Bebeklerde zaman zaman karşılaşılan bir durum olan alerji, yetişkinlerden daha ağır geçmektedir. Bebeklerin bağışıklık sistemi alerjiyle mücadele ederken, yetişkinlerden daha yetersiz kalmaktadır. Bu durumun ağır sonuçları olmaması adına alerji, mutlaka tedavi edilmelidir. Çağımızda bebeklerde alerji hakkında gelişmiş tedaviler mevcuttur. Bu sayede alerji sorunu çok daha hızlı biçimde ortadan kaldırılabiliyor.

 

  Alerjinin Kaynağının Tespiti

 

Doğru biçimde bebeklerde alerji tedavisi uygulanması için öncelikle bunun kaynağının tespiti şarttır. Alerji birçok etkene bağlı olarak gerçekleşebilir. Yenilen yiyecekler, polenler, kimyasal maddeler alerjinin sebepleridir. Bunun dışında alerjinin birçok sebebi olabilir. Çağımızda bebeklerde alerji tedavisine başlanırken kaynağı detaylıca araştırılmaktadır. Bunu sağlamak adına bebeğe birçok test uygulanabilir.

 

  Alerjinin Sıklığı Ve Dönemi

 

Alerji tedavisine başlanırken, bu problemlerin ne sıklıkta yaşandığı da tespit edilmelidir. Bazı alerjiler sürekli devam eder. Bazıları ise mevsimlere bağlı şekilde ortaya çıkar. Mevsimlere bağlı alerjiler mevsim koşullarına bağlı biçimde gelişir. Sürekli tekrarlanan alerji ise, bebeğin bulunduğu ortamla ilgili olabilir. Veya bebeğe verilen besin maddeleri bunu tetikleyebilir. Tüm bunların doğru şekilde tespit edilmesi gerekmektedir.

 

  Alerjinin Tedavisi

 

Çağımızda bebeklerde alerji tedavisi yöntemleri oldukça çeşitlidir. Tedavi sırasında alerjiden kaynaklı semptomları hafifleten uygulamalara başvurulur. Alerji, bağışıklık sisteminin zayıflığıyla ilgili bir problemdir. Bunu gidermek için de bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiren uygulamalara başvurulmaktadır.

 

Alerji tedavisinde hekimlerin önerilerine mutlaka uyulmalıdır. Bebeğin ilaçları düzenli verilmelidir. Ve bebeğin yaşadığı ortamdan beslenmesine kadar dikkatli olunmalıdır.

 

  Alerji Tedavisi Yöntemleri

 

Bebeklerde alerjinin tedavi edilebilmesi adına öncelikle tüm metabolizmanın kontrol altına alınması gerekmektedir. Hekim kontrolünde olan bebeğin vücudu, ilaçlar ve beslenme gibi etkenlerle desteklenmektedir. Bebeğe “immünoterapi” adı verilen aşı tedavisi de uygulanmalıdır.

Böyle durumlarda bebekte alerjiye neden olan etkenin çevresinden uzaklaştırılması gerekecektir. Bu bebeklerin doktor kontrolleri kesinlikle aksatılmamalıdır.

183 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.