Bebek İçin Gerekenler

  Anne & Bebek    2 Ağustos 2019
Yorum Yok

Bebek İçin Önemli Gerekenler

Hamilelik öncesinde anne, bebeği adına hazırlıklara başlamaktadır. Öncelikli olarak mutlaka bir jinekoloğa gitmeli, hamile kalmak ile alakalı bir sıkıntı olup olmamasına bakmalıdır.

 

Sonrasında hormon testleri yaptırmalıdır. Eksik olan hormon salgılarına ve fazla olan salgılara yönelik gerekli tedaviler başlatması gereklidir.

 

Bundan geçer not aldıktan sonra diş doktoruna görünmesi gereklidir. Özellikle hamilelik ile meydana gelen kalsiyum eksikliğinden dolayı dişler hemen kriz durumuna geçebilir. O nedenle dişlerin de genel kontrolü yaptırılır. Çürük dişler onarılır ve çekilmesi gereken dişler çekilip yapılacak komplike olaylar bitirilmelidir.

 

Unutulmaması gereken en önemli şey de demir haplarına hamileliğin üç ay öncesinde başlanılmasıdır. Demir ilaçlarını nasıl ve hangi sıklıkla kullanılacağına dair hekimler bilgilendirme yapılmaktadır.

 

 Hamilelikte Temel Gıda Adına Gereken Malzemeler

 

Böylece bebek için gereken ihtiyaçlara daha hamilelik öncesinde başlamış olan anne hamilelik ile beraber artık düzenli beslenme ve gerekli vitaminlerin alımına dikkat etmeye başlamalıdır. Çeşitli vitamin deposu meyve suları yapılır ve her gün içilmelidir.

 

Günlük bir adet hurma yemek, sabah ve akşam bir su bardağı süt içmek, bir avuç kuruyemiş (ceviz, badem) yemek, kivi mevsiminde ise bol tüketmek gerekmektedir. Özellikle hamileliğin son dönemlerine doğru bol yeşillik yiyerek doğu sonrası annenin bol süte sahip olmasını sağladığı bilinmektedir.

 

Ayrıca temel gıda ve beslenme dışında beş aylık hamileliği tamamladıktan sonra erken doğum risklerinden dolayı yavaş yavaş bebek odası gibi hazırlıklara başlanmalı.

 

 Gıda Harici İhtiyaçlar

 

Öncelikle yatağının alınması, nevresimleri, yeni doğan kıyafetleri, bebek bezinin alınmasıdır. Özellikle bebek bezinin internet alınması büyük bebek bezi paketlerini taşımaya gerek kalmamaktadır.

 

Süt sağma pompası alınması bebeğin doğumu ile bebek hemen süt emmeye başlamazsa anne için gerekli olacaktır. Ayrıca süt çok gelirse o zaman da kullanılabilir.

 

Göğüs petleri de anne için faydalı bir malzeme olabilmektedir. Emmediği zaman göğüsten akan sütün

kıyafetleri ıslatmaması adına iyi olmaktadır. Emzirme kıyafetleri de anne adına kalabalık içerisinde bebek ile ilgilenmeye katkı sağlamaktadır. Burun aspiratörü bebeğin rahat nefes almasına yarar sağlamaktadır.

 

Bebek banyo küveti ve su sıcaklığını ölçmek adına termometre gerekmektedir. Banyo havlusu, özel bakteri tutmayan süngerler kullanılmalı. Bebeğin alt değişimi için gereken bebek yatağı unutulmamalıdır.

 

 Doğum Sonrası Alınabilecekler

 

* Tırnak makası, biberon, emzik doğum sonrasına bırakılabilecek bir maddedir.

 

* Emzirme yastığı uzun süreli emen bebekler için özellikle ilk aylarda gerekli olup annenin kollarını kurtaran bir üründür ve yumuşacık bebeği rahat ettirecek şekilde yapılmalıdır.

 

* Araba koltuğu, taşıma puseti de alınması gerekli olan malzemelerdendir.

 

129 okunma

Etiketler : , , , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.